Raf Statik Kapasite Analizi

Raf, günümüzde lojistik firmalarından, sanayi firmalarına, üretici firmalardan dağıtıcı firmalarına kadar bir çok firmanın ürünleri depolama, sergileme ve satış amaçlı kullandığı bir sistemdir. Raf metal, ahşap, kompozit ve diğer malzemelerden yapılabilir. Üst üste katlardan oluşur. Peki bu rafların statik hesapları veya başka bir deyişle statik analizleri nasıl yapılır? Neye göre et kalınlığı, malzeme ve profil ölçülerine karar veririz. Raf statik yük hesabı işte bu problemlere çözüm bulur.

Depolarda, yerden kazanmak ve düzenli istifleme sağlamak amacıyla çelik depo rafları kullanılır.

10 yılı aşan denetim tecrübesi olan Eskon, depo raflarının projeleri elinizde yok ya da değişiklik yapıdıysa  ya da yüklemede değişiklik yapılması isteniyorsa, depo raflarının statik hesapları yapılarak, doğruluğu kontrol edilmelidir.

Bu kontrollerde, 

  • Raflarda kullanılan tüm malzemelerin kalınlıkları, ölçüleri ve yerleşimleri alınır.
  • Rafın birebir ölçüleri statik hesaplama programına yerleştirilir. 
  • Bölgenizin AFAD deprem verileri sistem işlenir.
  • Raflar, ölü yük, dinamik yük ve deprem yükleri eklenir. 
  • Buna göre analiz yaptırılarak sonuçları raporlandırılır. 

Raf Statik Yük Hesabı Raporu Hazırlanması ve Değerlendirilmesi

Analiz çalışmalarında rapor hazırlamak çok önemlidir. Rafların kontrollerinde gözle kontrol, manyetik parçacık testi ile kontrol, penetrant testi ve raporlama raflar ile yapılmaktadır. Raflar amaca uygun olmalı, uygun imalat yöntemleri ile imalat edilmeli, dayanım açısından uygun, güvenlik önlemleri alınmış, işletme aşaması kontrolü yapılmalıdır. Rafların taşıma kapasiteleri belirleme ve analizi için hazırlanan çalışma sonucu ilgili standartlara göre statik analizler Ansys yazılımı ile gerçekleştirilmektedir. Analiz sonrası kapsamlı analiz raporu onaylı olarak tarafınıza sunulmaktadır. Firmamız ayrıca tasarım değerlendirme işlemi de yaparak ürününüzün genel değerlendirmesini yapmaktadır. Ayrıca istenildiği durumda deprem analizi ve yorulma analizi de rafların yapılmaktadır.

Raf Taşıma Kapasitesi Hesabı ve Kapasitesinin Belirlenmesi

Tasarladığınız rafların yük taşıma kapasitelerinin belirlenmesi önemlidir. Yada belirli yük taşıma kapasitesine göre ürünlerinizi dizayn etmeniz gerekmektedir. Nümerik yöntemlerle raf taşıma kapasitesi hesaplanabilir ve raf kapasitesi belirlenebilir. Raf taşıma kapasitesi hesaplama ve diğer hesaplar konusunda hizmet almak için bize ulaşın. Ürettiğiniz rafların yükleri taşıdığı, emniyet katsayılarını, yorulma ömürlerini ve deprem anındaki davranışlarını simüle edip detaylı rapor olarak sizlere sunalım.