Hava Kompresörü Periyodik Kontrolü

Uzman kadromuz, bünyenizde bulunan kompresör, çalışanlarınızın ve işletmenizin güvenliği için gerekli olan periyodik kontrolleri gerçekleştirecek ve raporlar hazırlanarak en kısa zamanda tarafınıza iletilecektir.
 
6331 sayılı "İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu" uyarınca çıkarılan ve 25.04.2013 tarih ve 28628 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren "İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği", işyerlerinde bulunan iş ekipmanlarının kullanımı ile ilgili sağlık ve güvenlik yönünden uyulması gereken asgari şartları belirlemiştir.
 
Kompresörler
 
TS 1203 EN 286-1, TS EN 1012-1:2010, TS EN 13445-5 standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.
 
Notlar:
 
Kompresörlerde, su drenajı olmalı ve bakım bölümü tarafından periyodik olarak su boşaltılmalıdır. Ayrıca tankın etrafı patlamalara karşı korunaklı bir bölmede ya da çalışanlardan belirli bir uzaklıkta olmalııdır. Korunaklı bölme betonarme ya da çelik konstrüksiyon olabilir.
Kompresör odasi; tozdan etkilenmeyecek, temiz-soguk hava girisine uygun, sicaklik degisimlerinin az oldugu yerde-yönde insa edilmelidir. Kompresör için uygun ortam sicakligi 2-46 'C araliginda olmalidir. Emilen havadaki her 3'C sicaklik düsüklüügü basilan havanin miktarini %1 oraninda arttiracaktir. 
 
- Çevre kirli ise kompresör odasi hava girisine temiz hava emisini temin etmek üzere panel filtreler koymak faydali olacaktir. 
 
-Kompresör odasi iyi havalandirilmali, hava emisi ve çikisina uygun ölçü ve özelliklerde davlumbazlar yerlestirilmelidir. 
 
- Kompresör odasinin zemini düzgün, saglam ve kolay temizlenebilecek durumda olmalidir.
 
- Kompresör, Tamit-Bakim islerinin kolaylikla yapilabilmesi için etrafinda rahatça dolasilabilecek(her yöne en az 1m. Mesafe olacak) sekilde yerlestirilmelidir. 
 
- Kompresör gerektiginde odadan çikartilabilmelidir. Bunun için oda, bir forkliftin çalismasina uygun ölçülerde olmalidir.